Facebook ile gir
Kullanıcı Adı:
Şifre:
kapat

Diğer yazılarımız

Geçmişten Geleceğe 3D Oyunlar
İlk defa 90'lı yılların ortalarında tanıştığımız , bizlerin kara kutu atari olarak bildiği ATARİ 2600 'ün başından kalkmadan çoğu zaman sabahlardık.


Bu kadar uzun oynamalara dayanamayan joystick ise haftada bir kendisini yeniletirdi. Televizyon ve adaptörler çok fazla ısınır , ara sıra onları dinlendirmeyi de ihmal etmezdik...


Commodore 64 , 512 kb 'lık oyun disketleri, kasetli video oyun konsollarının üstünden çok sular geçti artık ...


Zaman içersinde bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi kuşkusuz bu 8-16 bitlik oyunlarıda yavaş yavaş rafa kaldırmaya başladı. Ekran kartları, mikro işlemciler, işletim sistemleri vs. donanım ve yazılım bileşenleri, oyunların gelişmesine büyük bir katkı sağladı...


Yüksek çözünürlüklü oyun grafikleri , oyunculara sunulan sanal gerçeklilik 2d oyunlar , biraz daha açmak gerekirse genişlikten ve yükseklikten ibaret 2 boyutlu düz grafikler de zamanla oyun geliştiricilerine ve oyunculara yetmemeye başladı.


Oyunlar geliştirildikçe 2 boyutlu oyunlarda eksiklikler yavaş yavaş daha da belirgin hale geliyordu ...


Çiçeği burnunda 3 boyutlu oyunların ise 2 boyutlu oyunlar kadar grafiksel başarıları yoktu. 3d oyun yazmak hem daha maliyetli hem de o dönem bilgisayar işlemcilerini çok fazla yoruyordu.


3d Oyunlar tarihçesine baktığımızda , 3 boyutlu oyunlara örnek olarak vereceğimiz ilk oyun Battlezone olabilir. ...


Battlezone vektörel çizimle yapılmış , oyundaki tüm detayları piksel piksel oluşturmak yerine 3d olarak modellenmiş nesnelerin etrafını da görmeyi sağlıyordu. ...


Ardından zamanla Quake , Wolfenstein 3d gibi efsane FPS oyunları gelmeye başladı ...


3d oyunların teknolojik gelişimleri oyun şirketlerinin oyun geliştirmeye harcadıkları zaman , kalabalık ekipler ; haliyle oyunların maliyetlerini de arttırmaya başladı.


Bilgisayar oyunları uzun bir dönem tek kişilik ya da iki kişilik oynanırken , internetin de gelişmesiyle birlikte net üzerinden ortak ağlarda multi "çoklu" olarak oynanan oyunlar da yerini aldı.


Counter - Strike adlı RPG tipi bu savaş oyunu belkide multi olarak oyananabilen oyunlara en güzel örnektir...


Flash Oyunlar ve 3d Unity Oyun Moturu


Flash programı ve action script kodlarla tasarlanmış vektörel çizimlerden oluşan , basitçe yapılan bu oyunlar internet tarayıcı " browser " üzerinde rahatlıkla oynanmaya başladı. Flash oyun platformlarında ,web üzerinden oynan oyunlar da en büyük yenilik ise 3d unity oyun motoru ile geldi..


Bu yeniliğin en önemli özelliklerinin başında bilgisayarlara oyun kurulmadan rahatlıkla web tarayıcı üzerinden oyunun oynanmasıydı. 3d unity oyun motoru da kullanım açısından adobe flash player, shockwave benzeri bir yapıda olduğundan oyun geliştiriciler açısından büyük bir kolaylık sağladı.


web browser üzerinden oynanan 3d unity oyunlara bir çok örnekler verebiliriz. Bu makalede sizin için seçtiğim oyun


3D Motocross Nitro


Dünyaca ünlü motor gösterilerini bir yerde rast gelip izlemişizdir. İşte bu oyunda tam da bunu yapıyoruz kros motoru ile akrobasi şova başlıyoruz.

3d Motocross Nitro için tıkla

Kasklar , eldevenler , gösteri elbiseleri , yarış motoru , atlama platformları her şey hazır - tamam ve 3 boyutlu grafikler gerçekten çok iyi.


Oyun başlıyor ve motorun gazını deyim yerindeyse köklüyoruz. Atlayışların fena olması için hız önemli . Yükseklerden süzülmeye başladığımızda tehlikeli şova başlıyoruz


Motor üzerinde dönmek , takla atmak gibi bir çok hareketi sergilemeye... Yaptığımız hareketlere iyi puan da veriliyor. Yalnız dikkat etmemiz gereken en önemli şey zamanlamayı tam bir şekilde ayarlayıp kontrollu bir şekilde yere motorla beraber inmek. Yere inmek diyorum çünkü yaptığımız şey motorla uçmak ...